Kako je počelo:
Budućnost koju želimo mora se izmisliti. U protivnom, dobićemo neku koju ne želimo.
Josef Bojs
Polazeći od gesla Jozefa Bojsa „Jedina revolucionarna snaga jeste snaga ljudske kreativnosti – jedina revolucionarna snaga jeste umetnost”, kao i njegovih koncepcija socijalne plastike i socijalne skulpture, ovde smo se upitali: Šta znači pojam zajedničkog (commons) u umetnosti? Kako izgledaju zajednički procesi u umetnosti? Da li je to uopšte moguće? Može li umetnost postati vitalna snaga u procesu zajedništva i da u svom delovanju ukazuje na budućnost? Da li se vrednosti koje su povezane s ovakvim procesom – samoorganizacija, održivost, solidarnost, kolektivitet, demokratija – mogu slobodno preispitivati, razvijati i održavati unutar institucije kao što je Goethe-Institut? Koju ulogu u procesu zajedništva ima bilo koja institucija? Da li su uopšte mogući procesi slobodnog samoorganizovanja unutar institucije? Kako zapravo izgleda idealna institucija (u kojoj su takvi procesi mogući)? Da li je to institucija budućnosti?
Na osnovu prethodnih iskustava Goethe-Instituta znamo da je približavanje mogućim odgovorima na sva ova važna pitanja moguće samo u okviru jednog dužeg i otvorenog procesa. Kao i putem naše spremnosti da se kao institucija upustimo u ovaj eksperiment zajedno sa grupom mladih umetnica i umetnika, poimajući pritom umetnički proces kao aktivno sredstvo commoning-a.
Krajem 2020. godine, na poziv Goethe-Instituta, javlja se ideja za početnu fazu projekta pod nazivom – “Zamišljanje institucije budućnosti” (već u 2021. godini “Društvo udružene odgovornosti / d.u.o.” postaje naziv naše grupe/projekta/procesa).
Zanimalo nas je kako učenje, pisanje, istraživanje, koji su dugoročni procesi, mogu biti realizovani kroz kratkoročne, projektno orijentisane strukture. Sa naglaskom na to šta zajedničko/zajedništvo znači u umetnosti i obrnuto, odlučili smo se za otvorenu strukturu zasnovanu na procesu sa kustosko/umetničkim strategijama razmene, istraživanja, maštanja i refleksije.
“Zamišljanje institucije budućnosti” se javilo kao zgodna ideja za početnu fazu projekta. Videvši kako se intitucije (zdravstvene, pravne, društvene kao i umetničke) spotiču i razočaravaju nas, došli smo do sledećih pitanja: Šta da radimo sa onim institucijama koje smo nasledili, šta da radimo sa onima čiji smo trenutno deo i kakve institucije treba graditi u budućnosti?
Kada smo razmišljali o zajedničkom/zajedništvu, mislili smo o utopističkim procesima formiranja zajednice čija je struktura u isto vreme i porozna i otporna.
Stavljajući to jednostavno u okvire teorije, može se reći da se mi bavimo institucionalnom kritikom. Ali umesto da razmišljamo o/oko institucionalne kritike, mi želimo da se fokusiramo na osećanje i širenje ideje o tome šta znači koristiti kritiku kao umetnički proces koji nije vizuelan, već zasnovan na procesu…
U ranim fazama projekta, razmišljajući o arhitektonskim postupcima i prvim koracima u zamišljanju institucije budućnosti, o tome kako Ja može postati Mi, uspostavili smo bezbedan prostor za međusobno upoznavanje, slobodno izražavanje kritike i razgovore o temama poput: trauma iz detinjstva, političkih stavova, nesigurnostima, ranjivosti…